Game Maker a ENIGMA - LateralGM

Game Maker je aplikace na tvorbu her pod operačním systémem Microsoft Windows a OS X pro tyto a řadu dalších platforem. Autorem programu je Mark Overmars a je napsán v programovacím prostředí Delphi, první verze byla uvolněna 19. listopadu 1999.

yoyogames.com

Nyní spadá pod společnost YoYo Games pod níž Mark vytvořil Game Maker v7.0.

Ve verzi pro Windows program přímo vytváří EXE soubory a obsahuje vlastní programovací jazyk GML (Game Maker Language), primární je však grafický interface založený na objektově orientovaném a drag-and-drop systému, který uživateli dovoluje vše intuitivně řadit na obrazovce vedle sebe. Podporováno je mnoho grafických formátů, zvuky a hudbu lze importovat ve formátech WAV, MP3 i Ogg Vorbis. V registrované verzi jsou i funkce pro 3D grafiku.

Současná verze Game Makeru se jmenuje Game Maker Studio (dále též GMS) a má stále svou bezplatnou i placenou verzi. Bezplatná verze exportuje spustitelné soubory pouze pro Windows Desktop a chybí některé pokročilé možnosti v samotném vývojovém prostředí (např. Texture Management). Placená verze exportuje pro řadu platforem (iOS, Android, Xbox atd.) systémem samostatně dokupovaných plug-inů. Existuje také tzv. Master Collection verze, která obsahuje všechny existující i budoucí plug-iny pro verzi GMS 1.x. Plné využití exportních možností často vyžaduje další software či hardware, který není součástí GMS. Souběžně s placenou verzí GMS lze nainstalovat také tzv. Early Access verzi, která slouží k vyzkoušení nově vyvíjených vlastností.

Proti Game Makeru 8 a nižším, Game Maker Studio klade mnohem větší důraz na jazyk GML, který je zde rozšířen o nové možnosti, zatímco možnosti ikon zůstávají v téměř nezměněné podobě. GMS umí částečně (některé funkce GM8 byly z GMS vyřazeny) importovat starší projekty předchozích verzí Game Makeru. Proti starším verzím se liší možnosti importu grafiky a zvuků, kde byly některé možnosti zrušeny a jiné přidány.

 

ENIGMA - LateralGM

https://enigma-dev.org/docs/Wiki/LateralGM

Is OpenSource!

 

 

Zdroj:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Game_Maker

Licence pro text:

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.

Vloženo Od
Tags: hry tvorba